Miluji práci se dřevem. Dřevo se snadno opracovává a výrobky z něj mohou mít i velmi dlouhou životnost. Ovšem vždy za předpokladu, že se o dřevo dobře staráme. A o to jak se o dřevo starat a udržovat ho v bezvadném stavu bude tento článek.
V dnešní době je spousta možností čím dřevo ošetřit. Leč spousta lidí stále trochu tápe v možnostech jak dřevo natřít aby jeho životnost neklesala, a proto se podíváme na mořidla, oleje, lazury, vosky, barvy, laky, fermeže a kombinované nátěry. Nicméně trochu blíže k jednotlivým možnostem nátěrových.
Mořidlo je přípravek jak již z názvu vyplívá k namoření dřeva. Bývá zpravidla na lihovém nebo vodním základu. Není zpravidla problém si takové mořidlo připravit doma. Vezmeme líh/vodu a v něm rozpustíme pigmentovou složku. Primárním účelem mořidla je zabarvit dřevo do požadovaného tónu. Pigment obsažený ve dřevě jej částečně ochrání před UV zářením a tudíž dřevo nebude mít tendenci zešednout. Ovšem mořidlem není dřevu poskytována ochrana před škůdci, vodou a vlhkostí obecně. Pokud chceme dřevo ochránit bude jej třeba nalakovat.
Olej je dnes hodně v módě. A aby ne. Dnes se hodně hledí na ekologii a tak i přírodní oleje jsou v kurzu. Obecně jde použít jakýkoliv olej přírodní i minerální. Ovšem z těch běžných se zpravidla používá teakový, lněný i tungový olej. Určitě bych mohl zmínit i další, ale v principu to není třeba. Výhodou olejů je snadná zpracovatelnost, zvýraznění kresby dřeva, ošetření dřeva před vlhkostí a povětrnostními vlivy. Takže až sem se zdá být olej ideální ochranou. Ovšem při použití bezbarvého oleje je dřevo napřímo vystavené UV a bude šednout. Oleje by se měli natírat pravidelně a to se hlavně týče takových věcí, které jsou celoročně venku. Tedy u nového výrobku první nátěr do půl roku by měl přijít další nátěr a pak každý rok. Což sebou ruku v ruce nese poměrně dost práce a nemalé finanční náklady. Ovšem faktem je, že dřevo bude díky tom dlouho a dobře sloužit. Stejně tak nebude nikde se nátěr odlupovat, protože je vsáknutý v podkladu.
Lazury jsou směsice olejů, vosků, pryskyřic a případně i pigmentů. Rozlišujeme na tenkovrstvé a silnovrstvé. Zde hodně lidí chybuje a proto je dobré se nad tím zamyslel protože tenkovrstvá lazura podobně jako olej se celá vsákne do podkladu a tím tak chrání dřevo. Její povrch je na omak přirozeně matný. Zatímco silnovrstvá lazura se jen částečně zapíjí a na povrchu zanechává krásný lesklý povrch, který je velmi atraktivní. A ve spojení se „silnou vrstvou“ musí být taková lazura nejodolnější. Ovšem zde chci upozornit na základní chybu, kterou spousta lidí dělá a posléze si stěžuje na špatnou kvalitu nátěru. Inu jde o to, že dřevo ať je sebe více vyschlé, tak stále pracuje. Jinými slovy při působení vlhkosti může měnit svůj objem. A to je právě problém, který se může projevit u silnovstvých lazur, ale stejně tak barev i laků. Dříve nebo později si vlhkost najde cestu ke dřevu a to začne „bobtnat“ a tvrdý povrch zmíněných nátěrů nezvládne komentovat toto rozpínání a začne praskat a olupovat se. A jako samozřejmě ne všude stejně. V ideálním případě se oloupe celý nátěr a můžeme výrobek přetřít tenkovrstvou lazurou a nebo což bývá v drtivé části případů vzít do ruky brusku a pečlivě vše obrousit na čisté dřevo.
Proto doporučuji pokud máte cokoliv dřevěného trvale venku používejte tenkovrstvou lazuru, která je ideální na zahradní nábytek který je trvale venku, fasádní obklady, dřevěné sochy a další. Naopak silnovrstvá lazura se uplatní doma, kde ji můžeme díky hladkému povrchu dobře očistit a bude domovu slušet.
Je zde na místě se i zmínit o možnostech syntetických a vodou ředitelných lazurách. Je opravdu v celku jedno, kterou variantu použijete. Ovšem syntetika by měla být primárně venku a voda doma. Sice jsem již viděl nátěry dětských postýlek smradlavou syntetikou, ale v dnešní době když je na výběr, tak bych doporučoval používat selský rozum.
Tak a skutečně je lazura jak se zdá tak dokonalá a dokonale nám ochrání dřevo? I zde najdeme bohužel nevýhody. Sluníčko dřevo dříve či později vyšasuje a bude třeba obnovit nátěr počítejte reálně 2-3 roky dle kvality lazury. Nevýhodou je i to, že z každé světové strany bude dřevo osvětlováno jinak a tak ze severní strany bude nátěr jako nový, tak východ a jih bude původní nátěr KO. A jak říkám ne všude stejně a tak bude trochu problém sjednotit nátěry, které jsou třeba na rodinném domě.
Vosky jsou další přírodní záležitostí jak ošetřit dřevo. Ať již měkké či tvrdé vosky se jedná o interiérové použití. Na dřevu krásně vytvářejí patinu a zvýrazňují přirozenou krásu dřeva. Vzhledem k tomu, že se jedná o interiérovou záležitost, tak zpravidla aplikujeme jen dle potřeby.
Barvy a laky spojím trochu v jeden oddíl. Ačkoli téma samo o sobě je poměrně rozsáhlé, tak se pokusím jej smrsknout na minimum. I dnes je spousta druhů barev ať jde o akrylát, syntetiku, nitro nebo fermežové barvy. Zúženo na minimum se v běžné praxi používá syntetika a voda tedy akrylátové barvy (ovšem není jen akrylát vodou ředitelný :o)).
Obecně barvy na dřevo moc nedoporučuji používat na ven. A to hlavně ne na vodorovné povrchy. Cokoliv co je umístěno v interiéru dříve nebo později propustí vlhkost a začne navyšovat svůj objem a barva i lak začne praskat a loupat se. Čímž přestává ochraňovat dřevo. Snad jedinou výjimkou na menší povrchy nebo na horizontální konstrukce jsou vodou ředitelné akrylátové barvy. Pro spoustu lidí toto může být překvapením, leč právě akrylátové barvy jsou pružné a kompenzují rozpínání dřeva, ale hlavně kovů.
Pro domácí nátěry dřeva doporučuji vodou ředitelné barvy a to proto, že rychle zasychají, nezapáchají a zpravidla nejsou toxické. Ovšem hůře se slévají a proto dobré je aplikovat válečkem nebo stříkat a tím tak dosáhnete dokonalého povrchu. Pokud máte exponovaná místa, které potřebují vyšší ochranu, tak je na místě se podívat po polyuretanových barvách, které jsou nesmírně odolné vůči mechanickým vlivům. Obsahují částečky plastů, které právě chrání dřevo. To samozřejmě platí i o lacích, kde práv polyuretanové laky jsou vedeny jako podlahové.
Barvy jako takové jsou tématem na knihu a nerad bych vás již teď zatěžoval rozdíly, ale dovolím si poslední poznámku. Syntetické barvy jsou tvrdé (vyjma barev na střechy) a tedy nevhodné na trvalé zatížení vlhkostí. Sice zapáchají, ale to za čas vyvane, takže pak není problém použít je pro exteriér. Naopak pokud chcete použít barvu na ven volte akrylát, který je sám o sobě pružný a vydrží déle. Ovšem lepší použít probarvený olej nebo tenkovrstvou lazuru.
Fermež lépe řečeno lněná fermež vzniká úpravou lněného oleje přidáním dalších surovin i jako jsou ropné prvky, takže nelze říci, že by šlo o naprosto přírodní produkt. Sama o sobě je dnes brána spíše jako ředidlo pro fermežové barvy. Ovšem já ji rád používám jako tuning obyčejných lazur. Proč? Protože přidáním fermeže doženeme kvalitu obyčejné lazury na dobrou úroveň. Jinými slovy za málo peněz hodně muziky. Osobně takto vytuněné obyčejné lazury používám na technické věci, jako jsou dřevěné schody, terasy nebo domky na nářadí. Obyčejné lazury neobsahují mnoho olejů a tudíž je můžeme fermeží dodat a dodat tak nátěru mastnotu, která bude dřevo chránit.
Další možností jak pracovat s fermeží je její použití jako samotného prvku. A to tak, že ji zahřejeme a horkou aplikujeme na dřevo. Kde se krásně vsákne do povrchu dřeva. I zde je třeba pamatovat na to, že fermež je bezbarvá a tudíž nechrání před UV zářením.
Myslím, že toliko jako minimum o nátěrech dřeva stačí. Ono by se dalo o jednotlivých produktech polemizovat více ovšem záživnost takového článku by se výrazně snižovala. Tak spíše jen něco málo na úvod. Držte se selského rozumu. Pokud je něco trvale venku tak by to mělo být ošetřeno takovým produktem, který se vsakuje do dřeva lazura/olej/fermež a nehrozí loupání či praskání. Renovace nátěru je jen dalším přetřením. Cokoliv co je bezbarvé nebude chránit dřevo před ÚV zářením, takže dřevo zmodrá, zešedne ač zčerná. Pokud to není záměr (třeba u sibiřského modřínu jde o přirozený průběh aniž by kvalita dřeva klesala), tak se těmto nátěrům vyvarujte. Buď lze použít u takového dřeva poměrně drahý renovátor a nebo pracné broušení.
Nikdy moc nevěřte, že lazura, barva, lak vydrží XY let. Počítejte, že přinejlepším budete přetírat do pěti let a to myslím, že spíše dříve. Holt nátěrové hmoty jsou spotřebním zbožím jako toner do tiskárny.
Ovšem ničeho se nebojte. Pokud si nebudete vědět rady, tak by vám měl dobrý prodavač barev vždy dobře poradit. Takže směle hurá do natírání …
Praktická ukázka nátěru zahradních dekorací …
dřevo očistíme označíme díly natíráme minimálně ve dvou vrstvách necháme zaschnout poté spojíme díly dohromady a naposled přetřeme … no a je hotovo …